top of page
1. CELOSVĚTOVÝ POTLACH CANADA
-Farář-

Motto: Vzpomínky, vzpomínky, vy staré bestie!
 

Úvod

Kamarádi, to, co zde píšu, není historický dokument, ale tlachání o jelitinách, které jsem s partou mně podobnejch kluků a holek prováděl, jako lehce naivní a rudolící jinoch, před 25ti lety, když všechno bylo úplně jináč, než jsme o tom četli v čítance, Večerní Praze a slyšeli v rozhlase po drátě. Vzpomínky jsou jako šaty, vycházející z módy, pouze si pamatujeme, jaký jsme v nich byli prďáci. Nebyly to však jen šaty, které se měnily, ale i my. Na palicích nás tenkrát zdobil havraní, či plavý vrkoč, v pase jsme byli o 10 čísel tenčí, hroty dívčích ponoukadel trhaly svetry ze shetlandské vlny a naše jediná zavazadla nebyly pytle pod očima, ale usárna a nebo jiný zavazadlo na hřbetě, s kterým jsme zdolávali fleky, o kterých jsme tak často zpívali, slyšeli a četli v "londonovkách". 

A nyní se v těchto končinách pohybujem na vlastních habrovkách a to díky kamarádovi Wimpymu, který měl nápad, aby se v tomto kraji "Bohem opuštěným" konal 1. Celosvěťák.

Účel tohoto psaní je, abych některým kamarádům oživil vzpomínky a možná i trochu polechtal bránici. A mladým trampířům ukázal, že nejsme jenom staří dědci a báby, kteří dřepí doma na divanu a čučí na idiot box, ale že jsme taky něco za mladších let viděli, užili a prošlápli.


1. kapitola

Dřepím doma na taburetu, probírám se poštou a v tom spatřím list (který sice nesvírala eskymácká pěst), ale byla to zpráva z Kanady. Otvírám to a vidím, že je to pozvánka na 
1. Celosvětový potlach na Yukonu, který dává do kupy kamarád Wimpy z Toronta, pod hlavičkou "Trampi Sobě". Hned mě to připomělo heslo v Národním Divadle, že by překlep, čtu tedy dál a vidím, že žádný divadlo se stavět nebude, ale že se jedna o pěkný čundr. Tak si říkám, to vypadá, jako dobrá štace, protože to, co podniká Wimpy, tak to má ksicht. Na Yukonu jsem sice už byl před pěti lety, v roce 1973, ale jel jsem to se svojí bejvalkou, i když to bylo dobrý, přece jen to bylo dvojí vydání a poloviční sranda. Vypadá to však, že na tento vandr se chystají podobní pitomci, jako jsem já, navíc, spoustu jich znám ještě z Česka a některé jsem neviděl už několik let, takže mně bude potěšením, se zadívat do jejich zvráštitělých tváří. Plus, zas uvidím něco nového, nadýchám se čerstvého vzduchu a až někdy budu houpat na kolenou vnoučátka a oni se budou ptát, "dědo co jsi dělal, když jsi byl mladý?", tak nebudu muset říci, že jsem seděl doma na prdeli a špičatil čmelákům žihadla, ale udeřím se v hrudní koš a hrdě prohlásím, že jsem lez po kopcích na Yukonu s partou kluků a holek, kteří měli ušitý boty od stejnýho ševce, ze stejné kůže a to z kůže toulavého telete.

Taky mě napadlo, že by se tam mohla objevit nějaká opuštěná, pohledná, zdravá a silná domorodá buchtovka, kterou už nebaví být zapřažená v saních, přežvykovat tulení kožky a v duchu touží po výfukových výparech velkoměsta a o 20 stupňů teplejšího podnebí. Zvednu tedy telefon a volám svému letitýmu kumpánovi, s kterým jsme zbodli několik olověných chlebů a prošlápli pár botek kulatých zdravotních, s protektorovanou podrážkou. Fífa už měl taky avízo, tak jsme se dohodli, že se co nejdříve sejdeme v lokálním hovadinci ve Spartě Chicago, pozveme kamarády, kteří by měli zájem s námi vyrazit, když nás bude víc, nebudeme se bát ani lišky, vlka, hranostaje, nebo bolševíka. Příští týden, jak bylo domluveno, jsme se dosti velká parta sešli v místní hostenici Spartě, sedíme a lámem do sebe tu bestii ryšavou, která je čerstvě dovezená z Plzně, takže značně chutí a kujeme plány. Někteří chasníci to vzali sprintem, takže za chvilku už mají silně naváto pod doškama a stávají se z nich okamžitě polární badatelé a chtějí ihned vyrazit a ukázat, že Amundsen byl žabař. Ani jim nevadí, že je teprve leden a potlach je až 21 srpna. Asi si mysleli, že tam budou šlapat pěšmo z Chicaga až do Whitehorse. Takže jediný, co se na této slezině dohodlo bylo, že za dva měsíce se začnou dělat závažné rezervace na letenky a lodní lístky ze Seattlu do Skagway. Asi 20 skorotrampů bylo plánem nadšeno a vše odkejvali. 

Když se blížil závazný termín, tak "trampíci" začli pomalu odpadávat a měli připravené výmluvy. Začli to svádět na nemocné dědy, babičky, manželky a hladovějící dítka, nedostatek financí a přitom jim do půlitru piva padaly slzy, jak rajský jablíčka. Vykořisťovatelé člověka člověkem (kapitalisti-hajzlove) jim prý vyhrožují botou a skončením na dlažbě, zkrátka, hrůzostrašná situace, tak, jak to kdysi popisovalo "Rudé Právo". Nikoho jsme tedy moc nepřemlouvali a tak z celé té velké party 20 lidí jsme zbyli jen čtyři, Fífa, Santana, Had a já. Tak už to bývá, ani nás 
to s Fífou moc nepřekvapilo. Nakonec, co s hovnivárama, kteří by po cestě zřejmě naříkali a bylo by jim líto, co mohli vydělat za ten čas, co se budou poflakovat po Yukonu a Aljašce a moci je 
to bude stát. Pro mne jsou však určité věci na světě, které se nedají finančně zhodnotit a nahradit, ale to se někomu těžko vysvětluje, když jediné vzrušení je pro ně vkladní knížka s přibývajícím kontem.

 

2. kapitola
Nastává kýžený den, odjíždíme na letiště a odlítáme z Chicaga do Denveru a z Denveru do Seattle, kde nás na letišti vyzvedává kamarád Zdeněk, který žil kdysi v Chicagu a šťastně se přiženil do Washingtonu. Jelikož naše loď vyplouvá až za dva dny, tak s námi udělal projížďku po Seattle, kde jsme si dokoupili proviant a vybavení do kopců, které na nás čekaly na konci cesty lodí. Dostali jsme hlášku, že jelikož nemáme kabiny, takže budeme spát na soláriu a ten nemá žádné rezervace, tak je to jako s tím mlynářem, mele ten první, jsou tam lehátka a ty je dobře si vybojovat, jinak je chrápání na tvrdé palubě. 

Loď má vyplouvat k večeru, ale my už po poledni stojíme na molu a s námi dalších asi 60 podobných individuí, jako jsme my. První se naloďují auta, protože je to ferry boat, pak zbohatlíci, co mají na kabiny a naposledy chátra a v té kategorii jsme my. Zkontrolovali nám lístky a spustily řetěz a teď začal stampede, bývalý frontovní bojovníci z Česka vyrazili v první vlně a po třech schodech to brali na tu nejhořejší palubu, kde bylo solárium, nováčci neměli nárok. Na soláriu jsme byli jedni z prvních a hned zabrali lehátka a zašili se chytře k zadní stěně, aby na nás nefičelo. Plocha, kde se spalo byla jen částečně zastřešená, takže, když pršelo, tak byl člověk na pospas živlům. Když jsme zalagrovali, šli jsme skautovat, kde se vyváří a čepuje pivo. Nedalo to velké hledání, protože ty instituce byly řádně označeny a byly celkem čtyři. Ceny odpovídaly parníkovým tarifům, násobením, dělením, odčítáním a odmocninou nám vyšlo, že když budem pít a ještě se k tomu stravovat v závodní kuchyni, tak nám to udělá značnou díru v portmonce, a dovolená teprve začíná. Ze školy jsme si pamatovali, že hladem člověk vydrží déle než žízní a mimo to, zemřít žízní prý není ta nejlehčí smrt a to jsme nechtěli dopustit. Bylo tedy rozhodnuto, budem baštit konzervy a namlouvat si, že jíme jako gurmáni a na škopky budem chodit do pivního lokálu.

 

Ze Seattlu vyplouváme při západu slunce, a první den plavby prožíváme vlastně v noci, takže jsme se stáhli do předem připravených pozic a zaujali polohu ležících střelců a dusili až do rána. Ráno nás budí čerstvě vykoupané slunce a po prvním přespání na zahradních lehátkách, tuto vymoženost galantně nabízíme lidem, kteří o ně mají velký zájem, protože spát na něčem tak hrozným se snad vyrovná jenom pryčně ve vojenské šatlavě. Určitě to byl nějaký vůl, který o tom asi jenom slyšel, jaké je to senzační spaní a my máci na to vletěli. Nechali jsme si jen jedno a to nám sloužilo jako stůl, když jsme skromně hodovali. Vytáhli termální matračky samonafukovací, tenkrát velká novinka, značně drahá, přes 60 doláčů, ale stojící za každou penny. Ráno pulzujeme po palubě, počasí jak stehno, čumíme na nádhernou přírodu, kterou Britská Columbie opěvovaná, tu vodopád, tu ledovec, zasněžený hory, hluboké fjordy a tak fotíme a filmujem, co se do nás vejde, pozorujem živáčky ve vodě pod námi, občas verlyba, nebo delfíni, nějaký kačeny a nad tím vším poletuje racek chechtavý. Navazujem rozhovory se spolucestujícími Amíky a Kanadíky, kteří taky jedou do této panenské přírody, někteří už po několikáté a jiní jsou novici, ale všechny nás tak nějak váže stejné pouto, vidět tu parádu na vlastní oči, prošlápnout si kus Yukonu a Aljašky a prožít nějaké dobrodružství. Říkáme jim účel naší cesty a mnozí nám závidí, že podnikáme tak velkou celosvětovou akci. Jelikož naše loď je ferry, tak zastavujem v každém přístavu, aby se vylodily nebo nalodily nové auta a pasažéři.

 

První přistání je Princ Rupert, kde se nachází museum severní Britské Columbie, ale loď staví asi jen na tři hodiny, není tedy čas courat po městě. Další zastávka je v Ketchikan. Zde je několikahodinová zastávka, jdem se tedy podívat do vesnice, kde je park se sbírkou totémů severo-kanadských indiánů, je to největší sbírka totémů na světě.

3. kapitola

Další den lempluju po palubě ve svém tričku, které reklamuje 100 druhů piv z celého světa, kochám se nádhernou matkou, které se říká příroda a v tom odraz v mých zrcadlovkách zvěstuje, že na tandemu se poflakuje chuťovka, sice na městký standart, silné béčko, ale když je člověk mladý a hormony řídí tu spodní část těla (nemyslím tím nohy), tak látku na fyzické vnady značně sníží, plus ohromná konkurence vlčáků kolem dokola. 

Říkám si, hodím žhavé oko a navážu lehkou konverzaci a uvidím, co se z toho vyvrbí. Než však otevřu ústní dutinu, s nachystanou lajnou, dívka zašvitoří, "jeeee to je pěkné triko, moc se mně líbí, co to má jako znamenat! ... Vyhodilo mě to trochu z konceptu, ale jelikož jsem byl tenkrát daleko mladší, tak mě to ještě pálilo na 8 hrnců, tak hbitě lžu, že jsem živá reklama na ty všechny piva, co jsou tam nakreslený a že to jedu prodávat na Aljašku. Buchtovka to zblajzla, začal jsem jí tedy dělat díru do hlavy a při tom přemýšlel a hledal nějaké vhodné zákoutí, kde by mohly dvě duše splynout v jednu. Moji kamarádi zpozorovali, že se asi něco bude dít, tak se nenápadně přifařili, jako ochranka a přitom dělali dívce nemravné návrhy. Nechtěl jsem ukájet jen hnusný chtíč, ale taky trochu té romantiky, než jsem však všechno zaranžoval, jeden z mých kamarádů našel vhodný šmajchl kabineta, tam "nevinnou" dívenku nalákal a prý nepotřeboval žádnou romantiku, protože děvče bylo značně povolné, takže netrvalo dlouho a mohl zasunout kladélko. 

Zapomněl jsem na staré dobré pořekadlo z domoviny, že kdo zaváhá, nežere, kdo šetří, má za tři, někdy i za víc, že pro zelí je lepší chodit bez košíčku, protože nějaký chuligán Pepík by ho stejně rozšlapal a že kamarád taky rád a proto jsem opět skončil jako pohlavní loudil. Bylo mně řečeno, vole nebuď nasranej, jseš přes to duševno a kdyby jsi furt nekecal, tak jsi mohl skórovat ty a prý druhý místo bude taky hezký a mít švagra v nehostinné cizině se může v budoucnosti hodit a mimo jiné, že to moje tričko je odměna za jeho chlípné počínání, protože dívčina po něm touží a že jí ho slíbil. Holt daň z kamarádství. Pro mne však skórování nenastalo, nezbyl už čas, neboť druhý den k děvčeti přijela na návštěvu rudá armáda a ta u ní zůstala na návštěvě až do Skagway a tam se naše cesty rozešly. Takže reklamu na ty piva dělá nějaká amatérka, místo abych ji dělal já...

 

4. kapitola

Připlouváme do Sitky, kde jsou ještě ruský nápisy a pravoslavný Ruský kostel St.Michael. Máme půl dne, tak vylezeme na souš a jdeme tu vísku projít a možná pogovoriť po rusky, ale to se nám nepovedlo. Připluli jsme skoro o sto let později.

 

Ze Sitky pokračujeme dále na sever a večer doplouváme do hlavního města Aljašky, Juneau. Zastávka několik hodin. Co s načatým večerem? Zvědové donesli zprávu, že v městě je proslulý bar Red Dog (Červený Pes) a že to si nesmíme nechat ujít, (jako v Praze nenavštívit hospodu u Fleků). Jelikož pocházíme z kulturního národa, tak bylo jasný, že tento historický skvost za žádnou cenu nedopustíme, aby jsme vynechali. Problém vyhledat tento vyhlášeny saloon nebyl, neboť se nacházel na hlavní a jediné třídě a každý ho znal.Tento lokál by mohl dělat reklamu v boji proti alkoholismu. Nenápadně jsme se vetřeli mezi dav dobrodruhů nejhrubšího zrna a objednali si lokální specialitu "Blue Iceberg" (modrý ledovec), byl to nápoj, který se podával v obrovském kalichu a bylo tam namixováno 6 druhů utrejchů, vodka, rum, whisky a nevím co ještě, plus modrý bols, který vytvářel krásně modrou barvu a v tom všem kus ledu. Po vylokání této nádhery jsme vytuhli tak, že by se o nás rozpáral iTitanik. Asi proto se to pití jmenuje ledovec. Námořnickým krokem jsme to dovrávorali na loď, která začínala vytahovat kotvy. Už nás čekal jenom den plavby do Hains a potom cíl naší cesty na lodi, Skagway. 

 

Pátý den připlouváme do Skagway, kde na nás už čeká Rosťa, Machrovka, Rudé Oko se synem. Jejich auta jsou už naložený na vlaku, který jede přes White Pass do Whitehorse, takže mají jenom nejnutnější věci na třídenní prošlápnutí Chilkootu. My však neseme almary, které mají přes 40 kilo a mimo potřebných věcí máme spoustu hovadin, které nepotřebujeme. Krabice s doutníky, (aby se nám při výstupu lépe dýchalo), čištění na boty, manikúru a každý asi deset trik a kalhot na převléknutí, aby jsme v divočině vypadali, jak manekýni od známé obuvnické firmy Baťa. Rosťa, který perfektně ovládal duté míry a váhy uhlířských puten prázdných, mírně sešlápnutých a poctivě naplněných, tak prohlásil, kdyby naložil do té putny tolik briket co váží ty naše "mučidla", tak si český důchodkyně topěj do dneška a to už je prý deset let v emigraci. 

 

Měl pravdu, protože hned při prvních kilometrech a mírném stoupání mě vyplivlo moje koleno, které bylo kdysi poraněno při krasokorčulování, když jsem chtěl napodobit piruetu Karola Divína. Nahodil jsem tedy gumovou punčochu a pomalu se plížil dál. Druhý den jsem to rozešel, ale zase Fífovi luply kotníky, takže jsem mu s jeho krosnou pomáhal já. Hadovi se taky nešlapalo nejlíp, začínala se u něho projevovat velká únava a bolesti v podpaží. (Parta na odstřel!) Vždy jsem tedy ušel asi dva kiláky, shodil moje "mučidlo" a vrátil se pro jeho, takže Chilkoot jsem vlastně prošel 2x. I při tom supění a námaze jsme však stačili vnímat krásy přírody v okolí průsmyku. Pod samým vrcholem, kde už nebyla žádná stezka, jsme se plahočili přes obrovské šutráky do hroznýho krpálu, spíš to bylo plížení, než chůze a dost jsme proklínali tenhle čundr, do čeho jsme zase volové vlezli. 

 

Fífa řek, že si ranec ponese sám, že tento vrchol musí zdolat s celým nákladem, jako zlatokopové, co tudy táhli před 80ti lety. Byl jsem rád a ani jsem ho moc nepřemlouval. Moje síly dojížděly do konečné. Po vydrápání na samý vrchol se nám otevřel nádherný pohled do údolí a spatřili to, co se nám podařilo s vypětím všech sil zdolat, výhra nového "Spartaka" by nám takovou radost určitě neudělala. Nálada o 100% vyšší a chvalořečení na to, jaký jsme borci a jak jsme mazaní, že jsme na tento vandr vyjeli. (Vřele doporučuji tento zážitek všem trampům.) Radost jme měli trochu pokaženou tím, že nám bylo řečeno, to co jsme zdolali za dva dny, tak to kamarád Šolim prošel s rukama v kapse, malým chlebníkem a úsměvem na rtech asi za 8 hodin. Chtěl bych ho však vidět s našim "mučidlem" na zádech, taky by si holoubek moc neposkakoval, ne, že bych mu chtěl vzít zásluhu na rekordní zdolání Chilkootu. Do Benetu to šlo stále mírně s kopce po dobré stezce, takže se šlapalo jak v Rigráku. Byl čas i na sbírání hřibů, které byly velké jak patrontašky, takže byla i čerstvá smaženice. Američané a Kanadíci houby nesbírají, mají zafixováno, že všechny houby jsou jedovaté, alespoň zbylo víc na nás. 

 

V Benet Lake jsme si počkali několik hodin na vláček, který byl silně podobný vlaku z Bráníka na Dobříš. I nádraží bylo podobné, pouze tam nebyla knajpa, ale jenom jídelna, kde nás čekaly Lukuluské hody, obrovské mísy s kouřící se polévkou, tácy s buřtama, salámama, vejci, špekem, sýrem a pečivem, k tomu kafe a juices. A to vše bylo započítáno v ceně jízdenky. Mohl ses jít obsloužit, kolikrát jsi chtěl, tak my skromní a upejpavý Češi jsme šli pouze 3x, aby jsme se nepřejedli a nedělali Českému národu ostudu a hlavně neurazili kuchaře, kterému to dalo určitě velké úsilí, tuto hostinu připravit.

6. kapitola 

Další den ráno odjíždí karavana aut na potlachoviště. Po dosti špatné, bývalé dostavníkové cestě, která vedla do Carmacks a která snad od doby zlaté horečky nebyla používaná, se dostáváme na flek, kde už je řada lidí, které jsme neviděli u Lopatíka, takže začíná nové jásání, objímání, lámání palců a opět záříme radostí ze setkání, jak lampiónový průvod. Kamarád Henry Moose nás vytrhává z tohoto omámení stručnými povely. Jedna parta pro vodu, druhá pro dřevo a ostatní co nemají co dělat, vyřezávat totémy. Je to akce "Trampi sobě", tak aby to heslo nevyznělo na prázdno.

 

Potlachoviště sice není klasické, ale je to hezké místo, travnatá paseka, nízký porost, kolem pěkné smrky a jiné stromy a v pozadí zalesněné pohoří a hory a poblíž čisté jezero, ve kterém trampští zvědové vysondovali, že je plné štik. Pro české rybáře to byla úplná rybí bonanza, tvrdili, že rybky žerou, jak lučavka královská, takže netrvalo dlouho a na břehu to vypadalo, jak na rybím trhu v San Francisku. Vynalézavé české makovice rychle přitáhly prázdný barel a zlaté české tlapičky z toho v mžiku udělaly rychloudírnu. Za okamžik už jela první várka čerstvě vyuzených štiček(píšťalek). Výsledek byl moc, moc, moc, moc dobrý, ještě nyní silně prosliňuji, když si na to vzpomenu. Zpráva proletěla táborem, jako bezhlavý jezdec a zájem o tuto pochoutku byl ohromný, než by jsi napočítal tři (ne pět), tak fronta byla jak u masny a uzenářsví v padesátých letech. Všechno však netrvá věčně (ani láska k jedné slečně), zažívací trakty byly naplněny k prasknutí, proto druhý den už o tuto libůstku nebyl tak velký zájem, ale rybáři z Česka lovili dál. Nemohli se nabažit rybaření, když totiž rybáři v českých tocích, specielně v Praze ve Vltavě, tak za několik hodin, při velikém úsilí a štěstí, chytí "bělici" z potoka Botiče od vyhlášené firmy Primeros. Odpoledne přijel Lopatík s naloženým autem plným pecnů chleba, který rozdával. V některých kamarádech se probudila česká hamižní nátura a když to bylo zadara, tak si brali i pro slepice ale zapomněli, že kurníky nechali doma, takže slabá výmluva. Dostalo se však na všechny a ještě zbylo, tedy zbytečná panika. 

 

Přišel čas, kdy se měl zapálit slavnostní oheň, 1. Celosvětového potlachu, kvůli kterému jsme se vlasně všichni sjeli. Tradice "po setmění" však nefungovala, protože tak vysoko na severu je úplná tma až po půlnoci a na to nikdo nechtěl čekat, tudíž ještě za denního světla se čtyři vybraní kamarádi ujali pochodní. Každý reprezentoval zemi, kterou si vybral po odchodu z Československa, jako svoji novou vlast, kde nyní žije. Za Austrálii Jim, za Evropu (Švýcarsko) Lilka, za Kanadu Jerry a za USA Zoltán. Kamarádi se zapálenýma pochodněma zažehli hranici a při prvních jiskrách, stoupajících k obloze, si asi málokdo z nás uvědomil, že jsme vlastně svědci nové tradice, která nemá v českém trampingu obdoby. Snad ani organizátor Wimpy netušil, jakou velkou věc rozpoutal, tradici, která se v příštích letech stala čím dá,l tím větší a trvá dodnes. Po přivítací řeči kamaráda Moose se zahrála trampská hymna Vlajka, uctily minutou ticha kamarády, kteří už sedí u jiných ohňů, od kterých není návratu mezi nás a zazpívali jim "Do osady přišla dívka." Předali se dary Wimpymu a kamarádům, kteří se podíleli na organizaci. Na to kamarádi z Austrálie prohlásili, když my jsme mohli přijet k vám do Kanady, tak za pět let vy můžete přijet k nám do Austrálie na 2. Celosvětový potlach.

 

Pak začaly tradiční soutěže ve zpěvu a hraní na nástroje, sóla, dua a osady, plus veselé vyprávění a jiné srandičky. Aby potlach dostal spád, famózní Pepa Santána prohlásil, že k dobrému přidá kulturní vložku a to prý polykání ohně. Naplnil si hubu nějakou pohonnou hmotou, škrtnul sirkou, fouknul a v tu ránu blafnul, jak vysoká pec ve Vítkovických železárnách. Nějak se mu ten trik však vymknul z rukou, takže Jan Palach byl úplný šňůrkař proti tomu, jak Pepa hezky plápolal. Jelikož jsem stál vedle, tak mě napadlo, že toto do repertoáru nějak nepatří, tak jsem Pepu povalil na zem a začal ho hbitě zasypávat pískem, abych ho uhasil. Kulturní atašé a motor na blbost, i známý kamarád Whisky, byl jeden z mála diváků, který to plnně ocenil a byl tímto výkonem tak unesen, že nadšeně hulákal "umííí" a opakovat, opakovat. Mně pak do ucha říká, to by se dalo použít i na jiných slavnostech, zvláště na hasičským bále by to byl určitě zlatý hřeb večera! Rychle vytasil propisovačku a okamžitě začal, ještě s doutnajícím Santánou podepisovat angažmá. Po tomto částečně neúspěšném čísle už zábava pokračovala v tradičním tempu, hraním a zpíváním až do rána. Ráno Santánův ciferník vypadal jak ohořelá požárnická holínka. Všechny účastnice něžného pohlaví, manželky, ženy, dívky i panny (těch bylo nejmíň), navštěvovaly Santánu v jeho přístřešku, kde ležel a lehce sténal a děvy ronily slzy, litovaly, naříkaly a ofukovaly chudáka mučedníka Pepu. Kdyby žil Michelangelo, tak by Santánu určitě použil jako model k Pietě.

 

Jsem osobně hrdý na to, že jsem se mohl zúčastnit této akce, která byla v historii trampingu, jako první velká sešlost kamarádů z celého světa. 

Závěr

Třetí den po potlachu jsme balili a chystali se stopem do Dawsonu, kde já, Fífa a Had jsme měli budovat vor (než se Santána vrátí s Chilkootu), na kterém jsme měli plout po Yukonu až za Polární Kruh. 

Kamarád Baron může za to, že tento kec je na webce, můžete tedy nadávat jemu a mně posílat květinové dary..... :-)

                                                                                                                   

                                                                                                                                                             Tak ahoj! Farář

bottom of page