top of page
NA VORU PO YUKONU
-Farář-

Motto: Voraři, voraři, vy chrabří jonáci...

Úvod

V neděli večer přijedu domů z ranče a na stole leží E-mail od kamaráda Barona z Colorada. Subject - VELKÁ PROSBA, vše ve velkých písmenech. Po přečtení titulu jsem začal ztrácet krev z lící, chvět se a můj srdeční tep se podstatně zrychlil. Šel jsem si tedy pro panáka, abych se uklidnil a přemýšlel... "mám dělat blbýho, že jsem nic nedostal a nebo číst dál? Vím, že Baron staví barák a možná, že něco chce. Jak z toho vykličkovat?" Po chvíli jsem se vzmužil a dočetl celý E-mail. Baron psal, že Maruška "Chlapec" píše nějaké memoáry (článek Cedulky) a že je též zmínka o naší cestě na voru po Yukon River v roce 1978, po 1.Celosvěťáku a je v celé té historii spousta nesrovnalostí a abych, jako jeden z účastníků 
výpravy, upřesnil a dal do obrazů celou záležitost.

 

Popadl jsem mobil a volal Baronovi. Začal jsem se vymlouvat, že nejsem jediný pamětník, že nemám čas a že je to stará story, která dávno není aktuální a že si spoustu věcí už nepamatuji. Nedal se však zviklat a tvrdil, že to nevadí a že prý mám takový zvláštní vyjadřování...Já na to, že to bude moc ukecaný, protože zlý jazykové o mně tvrdí, že neznám, co je holá věta. Vím, co to je, ale nevím, jak ji používat(poznámka autora). A von zase, že je to jedno, ať prý do týdne něco sesmolím a pošlu mu to. Jak odmítnout kamarádovi, kterého člověk zná přes 40 let, pil s ním stejnou značku piv (Velkopopovického Kozla, Smíchov, Braník), seděl u stejných ohňů a možná, že je i švagrem. Slíbil jsem tedy, že jo. Jak kazit kamarádovi radost, když vánoce budou až za rok a do té doby nic. 

 

Teď sedím u počítače, namáhám zbytek svých mozkových závitů a pomalu datluji 25 let starou historku, která zřejmě nebude nikoho zajímat a ani ji nikdo nebude číst, protože spousta kamarádů ještě zažívá Yukon 2003. Určitě ztráta času, ale co. Tak, jak se to zpívá v té písničce, "a pro kamaráda i do pekla jít". Jsou pamětníci, kteří si určitě detaily pamatují jináč, než já, ale myslím si, že je to stejně jedno, protože dějiny trampingu se podle toho psát nebudou a na historicko filosofické fakultě se to vyučovat určitě nebude. Chci jen podotknout, že před expedicí Yukon 2003, čeští trampíci se už snažili tuto řeku zdolat. A nyní něco o té cestě. Jak říká kamarád Habešan, "nač kazit dobrou povídku pravdou"...

 

Kapitola první
Začalo to asi takto: sedíme v Chicagu ve Spartě, místní palírně a upřesňujeme plány, jak pojedeme na 1. Celosvěťák a že to bude čundr čundrů. Po několikátém škopku, nějaká moudrá palice, nevím, zda to byl Fífa, Santána, Had, nebo já, nadhodil, že prý by bylo dobrý, taky nějaký to dobrodružství, jak se o tom píše v cestopisných knihách, že prý bychom mohli postavit vor a plavit se po Yukonu za Polární Kruh a nebo, až do Beringova moře. V Dawsonu žije Kennedy, který je našinec a zná poměry, kde se dají sehnat, případně zakoupit věci na stavbu voru. Hned se to odkejvalo a utvrdilo panákem a posádka, 4 muži s jednou duší, 8 paží svalnatých. V zastoupení Fífa, Had, Santána a Farář.

 

V určený den jsme odcestovali z Chicaga do Seattle, kde jsme se nalodili na ferry boat, která nás několik dní vezla po jednom z nejkrásnějších pobřeží Britské Columbie a Yukonu až do Skagway, kde už na nás čekal Rosťa, Jarmila, Rudé Oko a jeho synek. Hned po uvítacím obřadu, ani chleba ani sůl, ale pořádný lok z velké láhve Jim Beam kořalky, jsme se vydali na legendární Chilkoot Pass. Po překonání Chilkootu jsme se vlakem převezli z Benet Lake do White Horse, kde se už sjížděli kamarádi z celého světa na 1. Celosvětový potlach. Ve White Horse jsme potkali Kennedyho a hned se s ním domlouvala celá akce, co se týče stavby voru, o koupi materiálu na vor a že po potlachu se sejdeme v Dawsonu, v jeho boudě a půjdem "nakupovat". Stopem jsme dojeli do Dawsonu, našli Kennedyho bydliště na potoku, tři míle proti proudu. Tam jsme zalagrovali a čekali na majitele latifundií.

 

Technický poradce a průvodce po Dawsonu se objevil o dva dny později. Jel taky stopem, jako my, ale cestoval se smečkou psů a to se dost blbě stopuje. Kennedy věděl, kde je letiště pro helikoptéry a tam prý je spousta prázdných barelů, ze kterých můžeme postavit vor. Zvolili jsme modernější techniku stavby, než klasické klády. Došli jsme ke skladišti, které bylo oploceno asi 3-metrovým plotem. Přes tento plot se Kenneďas svižně přenesl tak, že by mu mnohý čínský acrobat mohl tento výkon závidět. Mrštně se pohyboval mezi barely, odborně je poklepával a ty, co zněly dutě, házel přes plot a říkal, že to jsou přesně ty, co si objednal a předplatil. Cena byla velice atraktivní (za pět prstů), tak se nic nenamítalo. Nahodili jsme si barely na bedra a upalovali k přístavišti, kde se stavěl vor. Naše plavidlo bylo 10 stop široký a 15 stop dlouhý a použili jsme 6 barelů. Ostatní materiál, prkna, klády, dráty a duše z pneumatik se získavaly podobným způsobem, neboť jsme se řídili pořekadlem z naší otčiny, že kdo nekrade, tak okrádá svoji rodinu. Pilu, hřebíky a provazy jsme si však koupili.

 

Do Dawsonu se po Celosvěťáku začali sjíždět kamarádi, neboť pro českýho trampa, DawsonCity, to je jako Mecca pro muslima. Fífa, Had a já jsme přes den budovali vor a večer se navštěvovala místní knajpa Sourdough Inn, kde se všichni kamarádi scházeli, kde se hrálo na všechny možné hudební nástroje a zpívalo až do rozednění. Byli jsme pro lokální obyvatele a turisty nová atrakce, takže nás chodili každý večer očumovat a dělat s námi dusno. 4 dny jsme čekali na Santánu, který si šel po potlachu prošlápnout Chilkoot. Když se konečně dostavil čtvrtý člen posádky, byli jsme připraveni vyrazit. Druhý den ráno nás šlo mnoho kamarádů doprovodit a rozloučit se s námi. Veverka nám pokřtila vor kanadským pivem, který jsme pojmenovali "Primátor Dittrich". Kamarádi hráli na kytary a zpívali, "už vyplouvá loď Jumbi", místní ferry zastavila uprostřed řeky, zvonila na zvon, na březích houkaly auťáky, čumilové řvali "umí", turisti tleskali a my pomalu odplouvali z Dawsonu do neznáma. 

Kapitola druhá
Jako kapitán, jsem zakázal vzít na palubu jakýkoliv alkohol. Kamarád Wimpy nám však na palubu hodil šestku piva a prohlásil, "ať pitomci neumřete žízní!" Že šestka zmizela, jako když mávneš kouzelným proutkem, nemusím snad ani dodávat. Později jsem poznal, že to nebylo nejmoudřejší rozhodnutí. Když po pár dnech hladina alkoholu v krvi klesla a krev se stala opět čistou krví, posádka začínala být silně podrážděná. Pomalu vyhasínalo nadšení z kouzelné přírody, kterou jsme proplouvali a oči kamarádů začínaly mít smutný psí pohled. Bylo mně jich tak trochu líto, že jsem byl tak krutý.

 

Po třech dnech liduprázdna se objevili na břehu živáčci. Byli to rybáři a udili a sušili nachytané lososy. Když nás uviděli, vhupli do kanoe a pádlovali k nám. Sháněli mléko pro malé robátko, co měli sebou, že prý nám to vymění za čerstvě uzeného lososa. Mléko jsme měli, ale pouze kondenzované. To jim však nevadilo, blesku rychle se provedla výměna, aby si to nerozmysleli a my pluli dál. Pochybuji, že to mléko bylo tak výborné, jako ten čerstvě vyuzený losos.

 

Další den plavby nám došla pitná voda, tak jsme hledali potok, kde by se dala doplnit zásoba. Asi po hodině vidíme potok na druhé straně řeky. Začalo se tedy makat, abychom se dostali na druhou stranu. Když doplouváme blíže k potoku myslíme si, že vidíme fatu morgánu. U potoka stála poměrně pohledná ženština, sice z lehkým majličem, ale co by člověk chtěl v divočině. Jak ale spatřila 4 zarostlá individua, tak rychlým cvalem zmizela ve srubu, který nebyl z vody vidět. Za malý moment se vynořil chlap s winchestrovkou v ruce a prst na spoušti. Jenom jsme doufali, že nemá Parkinsonovu nemoc a tu spoušť nezmáčkne. Ne zrovna vlídným hlasem se pozeptal, co pohledáváme na jeho pozemku. Řekli jsme mu, že potřebujeme pitnou vodu. Chlapisko nebylo úplně tupý, hned postřehlo náš jemný přízvuk v angličtině a optal se, odkud jsme. Odvětíme, že z Chicaga. On na to, že to není chicagský přízvuk, protože se tam narodil. Tak jsme tedy vyklopili, že pocházíme z Československa, na to on, že se jmenuje Eagle, zabušil se do prsou a česky dodal, že to znamená Orel. To však asi bylo vše, co z češtiny znal. Holt slovan všude bratra má. Pak nám řekl, že tam těží zlato a to způsobem vodního děla a buldozeru a má partu chlapíků, kteří mu pomáhají. Tedy, žádná romantika, rýžovat s pánvičkou, jak jsme o tom čítávali, to už je jenom pro turisty. O tý koroptvičce nám však nic neřek, ke komu patří.Ta jen občas vykoukla z poza rohu. Vodu jsme si tedy mohli nabrat, dal nám ještě několik moudrých rad do života, podle kterých jsme se stejně neřídili, protože, když je člověk mladý, tak stejně všechno zná, vše umí a všemu rozumí. 

 

Pátý den náš vor připlouval k první civilizaci. Posádka byla stále více nerudná, protože napalubě nebyla ani jediná kapka lihoviny a Santána ze zoufalství pil nálev z pálivých papriček, které jsme měli v konzervách. Už to vypadalo, že moje atletické tělo skončí v hnědých vlnách Yukonu, ale jako zázrakem se objevila motorová loď, která přirazila k našemu voru a zvěstovala nám, že máme asi tak půl dne plavby na dojetí do vesnice Circle, kde je trading post, který prodává potraviny a též pivo a kořalku a je tam taky palírna. Když viděli ty utýraný tváře, tak se smilovali a na rozloučenou nám hodili pár plechovek piv. Plechovky neměli čas dopadnout na palubu a ještě za letu se vyprázdnily. Po této pivní injekci se nálada posádky značně zvedla.

 

Do Circle doplouváme za silného deště, což však nikomu nevadilo, protože na břehu je vidět hospoda, jako hrad, která reklamuje pivo. Kamarádi lehce zdolávají dvoumetrový pruh mezi vodou a břehem ladným skokem a uhání do putajsny a mě nechají na pospas, abych uvázal vor, což se mně z menšími potížemi podařilo. Než jsem se vydrápal do vesnice, posádka už navázala frončaft z domorodcema v lokálním baru a rychle konzumovala veškeré tekutiny, které měly od 7% alkoholu více. Nemusím ani psát, jak to dopadlo po týdenní abstinenci a fofru, co jsme to do sebe kopali. Ráno si lížeme pracky a čekáme, až se otevře obchod.

 

Stále prší, tak sedíme na voru pod přístřeškem a mažem mariáš, když v tom se ozve naše sladká mateřština: "já se na to vyseru, tady je vor, který se jmenuje Primátor Dittrich, Praha ČSSR"... se Santánou to cuklo a zařve: "ty vole, neumíš číst... to je Praha ČSR!" a zahlásí červené eso se sedmou na konec. Dohrajeme hru, vyhrabem se ven z přístřešku a vidíme, že na břehu stojí dva chlapíci a mluví na nás česky, že jako za dělnický peníze jedou propagovat auto Škoda po Americe a zároveň zjišťovat, jak se zachází s Eskymákama. Záhy jsme odhadli, že to jsou nějací bolševičtí přisluhovači, tudíž jsme se odporoučeli a mazali do kšeftu nakoupit zásoby jídla a piva. 

 

Posádka mě zdegradovala z kapitána na plavčíka a prohlásila, že bez chlastu se nevyplouvá. Byli ve většině, tak jsem moc neprotestoval, protože v hloubi duše mně bylo jasné, že je to chytré rozhodnutí. Na palubě vládla dobrá nálada, jak to zpívá Mládek. Cesta ubíhala v pohodě, střídavé počasí, jednou jsme se málem převrátili, když vor najel na potopený strom, ale vše dopadlo dobře, díky rychlé reakci posádky, která byla takto vytržena z lenivé letargie. Příroda se pomalu měnila v úplnou nížinu, řeka se stále více členila v boční kanály, takže bylo těžko určovat, co je hlavní proud a co jsou slepá ramena, do kterých nás to občas zatáhlo a pak se muselo značně bejčit, aby se najelo zpět do hlavního proudu. Krajina se pomalu měnilav tundru, občas nějaký zalesněný ostrov, tak podle mapy zjišťujem, že se blížíme k Fort Yukonu, který již leží za Polárním Kruhem. Vyhlížíme obrovské radary, které nám mají určit polohu vesnice. Náhle bystré oko nynějšího kapitána Fífy spatřilo očekávané talíře radarů. K naší hrůze však zjišťujeme, že se ocitáme na opačné straně řeky. Všichni muži k veslům a osm paží svalnatých začalo zápasit se živlem řeky. Veškeré lopotění však vyšlo vniveč a řeka vyhrála 1-0. A teď začala panika. Proviant skoro žádný, pitivo na dně a my dřepíme na druhé straně řeky, asi tak 25 kiláků od cíle. Začalo vinění, kdo málo zabíral, kdo to pokálil. Prudká hádka, kamarádství začíná brát za své. Fífa však ukázal, že je kapitán a žádný nováček. Postřehl, že asi 2km nad námi proti proudu byl srub a v něm nějaký trapér. Vydal se tedy na cestu bušem, kterým se musel prodírat, jako princ k Šípkové Růžence. Asi za dvě hodiny se rozedrán vrátil z celkem dobrou zprávou a sice, že pár kiláků pod námi je fish wheel (past na ryby) a že eskymáci jezdí 2x do týdne z něj vybírat ryby a že by nás mohli převézt na druhou stranu do Fort Yukonu. Prý však nevěděl, kdy tam byli naposledy, ale bylo by dobrý si tam na ně počkat.

 

Okamžitě se naskočilo na vor a vyplulo hledat tu past na ryby. Během půl hodiny jsme už u ní kotvili, seděli, pokuřovali a čekali, co se bude dít. Měli jsme neuvěřitelné štěstí, neboť asi za 3 hodiny čekání, slyšíme motor lodi a na ní dřepí dva přikouření eskymáci a mažou si to rovnou k nám. Hned začalo jednání, řekli, že nás převezou, ale za poplatek $20 pro osobu. Naše česká spořivá dušička začala silně protestovat, protože tenkrát za ty prachy jsi koupil slona a k tomu ti dali zadarmo opratě. Smlouvali jsme, ale oni byli neoblomní. Trojčlenkou jsme hbitě spočítali, že z nás vydolují celkem $80 a srdce nám krvácela, neboť jsme viděli, co by za to mohlo být piv. Dítka přírody pozorovala s úšklebkem náš duševní boj, ale hned odhadli situaci, že nemáme skoro žádné žrádlo a s pitivem to není o nic lepší. Prohlásili, máte 10 minut na sbalení, jinak ahoj, tak možná za tři dny. Řekli, že za dvě hodiny přilétává letadlo s chlastem a to prý nemíní kvůli nám minout, protože pak by museli být tři dny střízliví. S chvějící rukou jsme každej sáhnul po šrajtofli a vytáhl dvacku, výměna proběhla velice hladce. Nahodili se bágle do lodě, nasedli a vyrazili. 

 

Jak ti spařený domorodci našli cestu zpátky těma členitýma ramenama řeky, nám do dneška není moc jasný, asi šestý smysl. Když se dorazilo na druhou stranu, indoši vyletěli jako péra, ani se neobtěžovali uvazováním lodě, to nechali na nás a rychlostí gazel letěli do liguer store (obchod s lihovinami), který měl za půl hodiny zavírat. Došli jsme akorát včas, když vidíme, jak našich $80 mizí v židovském pianu a kluci eskymácký jsou obtíženi pivem a kořalkou a s úsměvem na tvářích, jako když vyhráli první cenu ve sportce. Prodavač jim navrací $1.50, eskymák se ptá, co za to může dostat, prej jednu pikslu piva, tak si ji tedy koupil, aby ho prý peníze nepálily v kapse. Byli však kavalíři a pozvali nás večer na pivo. Pařit s indiánama a eskymákama není procházka růžovým sadem. Po třech pivech se kamarádské snědé tváře začínají svraštět do podivných grimas a počínají řeči o tom, jak mají dobře nabroušené nože, které v matném světle barových lamp tasí a těší se leskem nabroušené oceli. Pak začnou dělat vruby do barového pultu, aby nás utvrdili, že nekecají. Začali jsme si připadat, že sedíme na šišce dynamitu a hbitě jsme se zdekovali. Šli si zalehnout na vor, kde jsme spali s jedním okem otevřeným a nastraženýma ovarama. 

 

Asi za dvě hodiny to vypuklo, indoši vyletěli z putyky, vletěli do auťáku a za strašného řvaní, houkání a rozsvícených dálkových světel se počali honit po jediné cestě, která vede kolem Fort Yukonu, bylo to jako demolition derby. Bořili do stromů, baráků a navzájem do sebe a přitom ječeli, jako paviáni. Sice paviána jsme nikdy neslyšeli, ale myslím si, že to je tak nastejno. Jenom jsme doufali, že je nenapadne nás jít hledat. To se naštěstí nestalo, úplně na nás zapomněli, což jim nebylo ani vyčítáno. 

Kapitola třetí
Zažili jsme tam i eskymácký pohřeb, který se konal druhý den, zajímavé podívání. Dost se u toho pije a řve, ani jsme se moc nepřibližovali, pouze se pozeptali, co se chudáku nebožtíkovi stalo. Bylo nám řečeno, že měl smůlu a v opilosti padl druhému eskymáckému opilci 15-krát na nůž. Bylo to pro nás rozčarování, že hrdý eskymácký a indiánský národ takto zdegeneroval. Zkrátka my odchovanci Vinetou, Nšo-či a Posledního Mohykána jsme byli silně zklamáni jejich chováním. Vinetou určitě dělá v hrobě vrtuli. 

 

Tři dny jsme tajně věřili, že nás nějaký eskymák nalodí a vezme po Porcupine River do vesničky Old Crow, to se bohužel nestalo, tak jsme to vzdali a začali raději zjišťovat, jak se dostaneme zpět do civilizace. Na místním letišti nám řekli, že druhý den letí letadlo do Fairbanks a že má 4 volná místa, akorát pro nás. Přespali jsme tedy vedle letištní plochy, (jestli se to dá tak nazvat, trochu srovnaná louka uprostřed lesa), aby nám letadlo neuletělo. Bylo nám řečeno, že se létá podle pilota a jeho nálady a žádný letecký řád se moc nedodržuje, takže zpoždění může být mezi jednou hodinou, nebo taky půl dnem.

 

Konečně nám dali najevo, že je čas k nástupu. My a 6 dalších dobrodruhů se nacpalo do malého letadélka a s menším zpožděním jsme vzlétli. Jelikož do Fort Yukonu je jediná cesta, buď lodí po Yukon River, letadlem, nebo v zimě se psím spřežením po zamrzlé řece, protože žádná silnice tam nevede, nebylo tedy jiné východisko, než letět. Když jsme byli ve vzduchu, teprve nyní jsme viděli, kde jsme vlastně byli. Řeka se rozlévá asi do šířky 40ti mil, takže bylo opravdu štěstí, že nás ti eskymáci převezli, jinak bychom tam asi bídně zahynuli. Podařilo se nám naposledy spatřit našeho "Dittricha", který byl naším domovem po 15 dní a nyní smutný a opuštěn čekal na zimní ledy, které ho rozdrtí na třísky. Blížil se rychle podzim a cesta až do Beringova moře by asi nedopadla dobře, protože je to dalších 1200 mil v úplné divočině, řeka teče značně pomaleji a příroda není už nic moc, takže nakonec jsme byli rádi, že se vracíme zpět do civilizace.

 

Shrnutí

Pluli jsme po Yukonu z Dawson City do Fort Yukonu asi 800 km, krásnou přírodou, která se ke konci cesty stala dosti nudnou tundrou. Žádné velké dobrodružství nás nepotkalo, ale splnil se nám jeden z klukovských snů, o kterém se často kafralo u ohníčků v Česku a zpívali se trampský písničky. Pluli po řece Yukon, překročili Polární Kruh. Byl to pocit vítězství, že se něco dokázalo a ne jen plané kecání u piva, zkrátka byli jsme pašáci.

 

Dodatek
Pro kamaráda Hada to byl poslední velký vandr, neboť po návratu do Chicaga, za necelý rok zemřel ve věku 32 let, na zhoubnou rakovinu. 

 

Po příletu do Firebanks jsme jeli stopem do McKinley Parku, nyní (Denali), ale to je zase úplně o něčem jiném.

                                                                                

                                                                                                                             Tak tedy ahoj! Farář

bottom of page